Kalendář akcí

Lajkněte nás!

Uživatelské menu

Kategorie: Novinky, O nás

Naše vize (aneb na co se nás nejčastěji ptáte)

Mohli jsme sem zkopírovat předpřipravené propagační texty vydávané ústředím Junáka, ale my jsme si řekli, že to napíšeme po svém. I když možná ne tak mediálně zdařilé, ale bude to z nás a bude to vysvětlovat naše skutečné pocity a cíle. Ptáte se nás na spoustu otázek, a proto je jednou pro vždy a také pro všechny zodpovíme v tomto článku :-)

Co vás přimělo k založení nového oddílu?

Jsme parta lidí natrvalo poznamenaných skautingem či pionýrem, tedy způsobem života plným dobrodružství a sdílení společných hodnot. Jsme  mladí a máme spoustu nápadů, vizí a ideálů. Často jsme slýchali "Tak si to zkus, když si myslíš, že to tak půjde..." Tak jsme se tedy rozhodli to skutečně zkusit! 

To v Děčíně není dostatek skautských oddílů?

V Děčíně v současnosti působí dvě skautská střediska sdružující celkem přibližně 150 skautů a skautek všech věkových kategorií. Myslíme si, že padesátitisícové město Děčín má rozhodně větší skautský potenciál a my bychom jej rádi využili naplno. Obě střediska a jejich oddíly navíc působí v takových částech města, kam je z naší oblasti poměrně zdlouhavá cesta, což může rodičům působit komplikace v organizaci času. Právě těmto rodičům jdeme se skautingem takříkajíc až pod nos :-)

Proč jste si vybrali periferní oblast města?

Jak již bylo zmíněno výše, oblast ve které se chystáme působit, je typickou "obytnou" oblastí s nedostatkem volnočasového vyžití pro děti a mládež. Když se nám tedy naskytla možnost využívat skvěle situovaný pozemek přímo v srdci této oblasti a nabídnout tak dětem lákavou alternativu k vysedávání u počítačů či bezcílnému poflakování se po ulicích, šli jsme okamžitě do toho!

Na co se ve své výchově mládeže chcete zaměřit?

Jelikož jsme odchováni skautingem, jinak než po skautsku to neumíme. A ani nechceme. Skautská metoda je natolik pestrá a komplexní, že poskytuje ideální přípravu mladých lidí pro celý jejich budoucí život. Popis skautské metody v několika větách naleznete zde. Konkrétní náplň činnosti se u nás trochu liší v každé družině, avšak v základu bychom se rádi zaměřili na tři hlavní cíle (na jejich pořadí nezáleží, všechny jsou stejně podstatné):

  1. Výchova k samostatnosti a svobodnému myšlení. Myslíme si, že v dnešní době přesycené informacemi a polopravdami je základní schopností s těmito informacemi a jejich zdroji umět pracovat, kriticky je hodnotit a porovnávat se svým vlastním pohledem na svět. 
  2. Podpora kreativity a osobního rozvoje. Každý jsme nějaký, každý jsme jedinečný a díky tomu i výjimečný. V dětském věku je naše fantazie schopna téměř čehokoliv a je smutné, že mnoho dětí tyto své představy a sny udusí mezi instatními počítačovými hrami a televizními pořady. V našem oddíle se snažíme podpořit každou aktivitu přicházející od členů a zároveň napomáhat každému z nich nalézt to své správné místo v životě.
  3. Příroda, volnost, radost. Tři slova, která jsou spolu nerozlučně spjata. Věříme, že pro zdravou budoucnost naší civilizace ja základím předpokladem nalezení láskyplného vztahu k přírodě. Proto klademe důraz na vytváření kladného vztahu k ní. Enviromentální výchova je tak nedílnou součástí naší výchovné metody. Vše si zkoušíme na vlastní kůži, přímo v térénu, ve všech podmínkách!

Jaké další aktivity plánujete vyvíjet?

Nehodláme se stát odříznutým ostrůvkem skautingu, ba právě naopak! V plánu jsou společné akce nejen s dalšími oddíly ze střediska Sojčáci, ale i s oddíly z jiných měst a okresů. Náš oddíl se také stane pořadatelem několika rozsáhlejších akcí, ale o tom se určitě včas dozvíte, až na to přijde :-) Naše klubovna by se také mohla stát skautskou základničkou a sloužit tak ostatním bratrům a sestrám při jejich putování po krásách Děčínska.

Jak si představujete oddíl za rok?

Nemáme ambice stát se velkým oddílem s desítkami členů. Vzhledem k velikosti plánované klubovny by to ani fyzicky nebylo možné. Pokud se nám podaří do září získat a vybavit klubovnu tak, aby byla provozuschopná, plánujeme v novém školním roce otevřít tři družiny. Pokud tedy příští rok budeme pořádat tábor pro patnáct dětských účastníků, budeme šťastni :-)

A za pět let?

Za pět let vidíme funkční a parádně vybavenou klubovničku a kolem pozemku nový opravený plot. Schůzky probíhají každý den v týdnu a je tak plně využita kapacita maximálně pěti družin. Oddíl je plně zapojen do pořádání akcí pro skauty i veřejnost a tábora se účastní přibližně třicet dětských členů. Otcové zakladatelé jsou na vrcholu blaha a otěže vedení pomalu ale jistě přebírá první generace vychovaná čistě v našem oddíle.


 

Máte další dotazy? Nebojte se je položit v níže připojené diskuzi. Rádi je zodpovíme! ;-)

 

Komentáře


Nebyly přidány žádné komentáře.